Rada Fundacji
Honorowy Przewodniczący
Profesor dr hab. n. med. Jerzy Jurkiewicz – ordynator Klinicznego Oddziału Neurochirurgii Szpitala Bielańskiego w Warszawie.
Przewodnicząca Rady Fundacji
dr Ewa Guz
Członek Rady Fundacji
Krystyna Paruszewska
Członek Rady Fundacji
Katarzyna Adamczewska
Profesor dr hab. n. med. Jerzy Jurkiewicz
Profesor Jerzy Jurkiewicz – Honorowy Przewodniczący Rady Fundacji
Urodził się 22 października 1939 r. w Kruszwicy jako syn Benedykta Jurkiewicza i Stanisławy Jurkiewiczowej z domu Maj. Ślub kościelny Rodziców odbył się w styczniu 1939 roku w Kruszwicy. Tam też, w Parafii Św. Piotra i Pawła został ochrzczony. Okres wojny spędził z Rodzicami w Sosnowcu. Od 1945 roku Ojciec pracował jako nauczyciel liceum, ucząc matematyki. W latach 1946-1947 przebywał z Matką we Francji u Jej Rodziny w Lens. Tam rozpoczął naukę w szkole podstawowej. Po powrocie do Polski uczęszczał do szkoły podstawowej, a potem do Liceum im. St. Staszica w Sosnowcu, gdzie otrzyma łświadectwo dojrzałości w 1956 roku.
W latach 1956-1963 studiował na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach (dawniej w Rokitnicy Bytomskiej). Po uzyskaniu dyplomu lekarza i ukończeniu stażu podyplomowego rozpoczął pracę w Klinice Neurologii w Zabrzu. Po roku pracy został przeniesiony do tworzącego się Oddziału Neurochirurgii przy II Klinice Chirurgii w Zabrzu. Pracował tam jako asystent do 1971 uzyskując w tym czasie specjalizację Istopnia z neurologii i Istopnia z anestezjologii oraz w 1971 roku tytuł doktora medycyny po obronie pracy na temat „Rola premedykacji przed zabiegami neurochirurgicznymi”.
W 1971 roku zawarł w Kościele ss. Wizytek ślub z Teresą z domu Choroszucha i wraz z Żoną przeniósł się do Warszawy, gdzie podjął pracę jako starszy asystent w Zespole Neurochirurgii Centrum Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN. W 1974 roku uzyskał specjalizację II stopnia z neurochirurgii został adiunktem. Na tym stanowisku pracował do 1990 roku. W roku 1990, po przeprowadzeniu przewodu habilitacyjnego, otrzymał tytuł doktora habilitowanego nauk medycznych, a w 1992 roku stanowisko docenta w Klinice Neurochirurgii-zastępcy Kierownika Kliniki. Na tym stanowisku pracował do roku 2005. Od 2005 r. został powołany na stanowisko Kierownika Kliniki Neurochirurgii II Wydziału Lekarskiego WUM i Ordynatora Oddziału Neurochirurgii Szpitala Bielańskiego w Warszawie. Jako nauczyciel akademicki prowadzi zajęcia ze studentami na kierunku Lekarskim, Fizjoterapii i Nauki o Zdrowiu.
Pełni ważne funkcje akademickie m.in. Pełnomocnika Rektora ds. Studiów Zaocznych.
Jest autorem ponad 170 prac naukowych i doniesień zjazdowych. Odbył liczne staże naukowe we Francji, Niemczech, Rosji i Szwajcarii. W Klinice Neurochirurgii w Aarau, kierowanej przez światowej sławy neurochirurga prof. Ch. Probsta, spędził w sumie ponad trzy lata, prowadząc w latach 1980-1990 badania dotyczące obrzęku mózgu, zastosowania potencjałów wywołanych w diagnostyce neurochirurgiczneji wodogłowiu.
Od 1995 roku pełni funkcję Prezesa Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego, najstarszego, najbardziej zasłużonego stowarzyszenia lekarzy w Polsce (istnieje od 1820 roku) najściślej związane z życiem swojego miasta. Towarzystwo, dzieliło z Warszawą jej dramatyczne, często tragiczne losy – lekarze, członkowie TLW, ginęli w czasie powstań narodowych i wojen światowych.
Obecnie w jego składzie działa Koło lekarzy i sanitariuszek Powstania Warszawskiego oraz absolwentów Szkoły Zaorskiego – tajnej Uczelni Medycznej w Warszawie. Ich obecność jest dla Towarzystwa dumą i satysfakcją i świadczy o tym, iż Towarzystwo Lekarskie Warszawskie właściwie wypełnia swoje zadania określone 190 lat temu słowami naszych poprzedników – służyć Ludziom i Ojczyźnie. Wspólnie ze Związkiem Powstańców Warszawskich, Towarzystwo ustanowiło medal „Godnemu Chwały” przyznawany żołnierzom Powstańczych Służb Sanitarnych.
Profesor Jerzy Jurkiewicz jest wydawcą Pamiętnika Towarzystwa Warszawskiego Polskiego, wznowionego w 1997, jako dar Towarzystwa dla Warszawy, z okazji 600 – lecia jej społeczności. Warto dodać, iż pamiętnik wychodzi od 1837 roku i jest najstarszym czasopismem lekarskim w Polsce i jednym z najstarszych w Europie.
Od 1996 roku jest członkiem – korespondentem, a od 2005 r. członkiem rzeczywistym Towarzystwa Naukowego Warszawskiego – elitarnej korporacji uczonych polskich. Posiada wiele odznaczeń lekarskich i państwowych, w tym najwyższe:
- Gloria Medicinae,
- Laudabilis,
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Złoty Medal Alberta Schweitzera,
- Medal Edukacji Narodowej i inne.
W 2006 r. otrzymał godność Członka Honorowego Towarzystwa Neurochirurgów Federacji Rosyjskiej.W 2009 r. godność Członka Honorowego Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego.
W roku 1993, decyzją Kapituły Rycerstwa Orderu Czarnej Madonny na Jasnej Górze został powołany w poczet jego członków. W 1996 roku został powołany na członka Kapituły tego Stowarzyszenia. Jednocześnie został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy. Obecnie pełni w Zakonie funkcję Komandora – Koadiutora Zakonu. W roku 2009 został włączony do Konfraterii Zakonu Ojców Paulinów. W 1987 roku zaprosił jako osoba prywatna do Polski 47 Rycerzy Grobu Pańskiego w Jerozolimie. W efekcie 10-dniowej pielgrzymki zrodziła się idea powołania polskiego Zwierzchnictwa Zakonu. Ta idea została zrealizowana kilka lat później.
W 1997 roku, został włączony do Zakonu Rycerskiego Obrońców Grob Świętego w stopniu Kawalera. W 2009 r. został podniesiony do godnośc Komandora Zakonu Bożogrobców. W 1998 roku otrzymał Komandorię Krzyż Wielkiego z Gwiazdą Orderu Św. Brygidy. W 2007 r. z rąk Wielkiego Mistrz Wojskowego Suwerennego Zakonu Rycerskiego Św. Jana, zwaneg Maltańskim, otrzymał Krzyż Oficerski Zakonu.
Od 1998 roku jest Członkiem Rzeczywistym Europejskiej Akademii Neurotraumatologii. Pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego Zarządu Głównego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich (2003-2010), obecnie jest Przewodniczący Sądu Koleżeńskiego KSLP. Pełni także funkcję Przewodniczącego Sądu Koleżeńskiego Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów. W latach 2006-2009 był Przewodniczącym Komisji ds. Zwalczania Dopingu w sporcie. W czerwcu 2007 roku otrzymał tytuł Honorowego Przewodniczącego Rady Fundacji Dandy-Walkera „Podaj dalej”.
Przez wiele lat pełnił funkcję Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie neurochirurgii, a w latach 2005-2007 funkcję Konsultanta Wojewódzkiego w zakresie fizjoterapii. Był organizatorem i współorganizatorem wielu międzynarodowych i krajowych kongresów, konferencji i sympozjów naukowych, pełniąc funkcję przewodniczącego sesji lub moderatora. Między innymi był współorganizatorem (wspólnie z duszpasterstwem akademickimi krajowym duszpasterstwem służby zdrowia) cyklicznej Konferencji „Medycyno dokąd zmierzasz” gdzie trzykrotnie był prowadzącym obrady.
W roku 2009 otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Kiersztanowa – wsi sołeckiej na Mazurach. W roku 2009, w wyniku plebiscytu mieszkańców Powiatu Przasnyskiego, został umieszczony na liście 10 osób wpisanych do Księgi Historii Powiatu Przasnyskiego.