Fundacja chorych na zespół Dandy-Walkera „Podaj dalej” Leszno

Imię: Marysia

Data urodzenia: 7 kwietnia 2010

Schorzenie: Zespół Dandy Walkera, agenezja ciała modzelowatego, przepuklina oponowa

Więcej o podopiecznym

Marysia urodziła się 7 kwietnia 2010 roku z zespołem Dandy- Walkera, agenezją ciała modzelowatego oraz przepukliną oponową. Mieszka z rodzicami w Radomiu. Jest bardzo radosną dziewczynką.
Marysia urodziła się z zespołem Dandy Walkera oraz przepuklinąoponową w okolicy ciemieniowo-potylicznej. W 22 tygodniu ciąży dowiedzieliśmy się, ze coś nie tak jest w jej główce. Byliśmy przerażeni, bo nic nie wiedzieliśmy o tym zespole, lekarze bardzo mało mówili, a jak już coś powiedzieli to nie było to optymistyczne. Dzięki fundacji dowiedzieliśmy się na co mamy zwrócić uwagę po narodzinach Maryni.
I tak po kilkunastu dniach udało się zrobić Maryni rezonans magnetyczny – opis jego był następujący: powiększona tylna jama czaszki wypełniona przestrzenią płynową szeroko łączącą się z komorą IV, hypolazja robaka i obu półkul móżdżku, namiot móżdżku uniesiony nieco ku górze – obraz MR odpowiada zespołowi Dandy-Walkera. Po tym badaniu nikt nie potrafił określić, jak nasze dziecko będzie się rozwijało, otrzymaliśmy zalecenia, aby raz w tygodniu wykonywać pomiar obwodu głowy oraz zapewnić dziecku opiekę rehabilitacyjną i pediatryczną w rejonie. Niestety główka przyrastała za szybko i w czwartym miesiącu życia implantowano Maryni zastawkę tylnojamowo-otrzewnową. W dziesiątym miesiącu życia nasze dziecko znowu trafiło do szpitala celem zabiegu operacyjnego zamkniętej przepukliny oponowej w okolicy ciemieniowo-potylicznej. Przebieg operacyjny niepowikłany. Tak prawdę powiedziawszy dopiero po tej ostatniej operacji Marynia zaczęła rozwijać się lepiej, lepiej również ćwiczy na rehabilitacji, z dnia na dzień widać postępy w jej rozwoju. W chwili obecnej Marynia dźwiga ślicznie główkę, ale jeszcze sama nie siedzi i nie chodzi. Jest bardzo silną dziewczynką i pracowitą. Każdy uśmiech naszego dziecka dodaje nam skrzydeł do dalszej pracy nad lepszym rozwojem naszej kochanej Maryni.