Fundacja chorych na zespół Dandy-Walkera „Podaj dalej” Leszno

Imię: Martynka

Data urodzenia: listopad 1999

Schorzenie: Zespół Dandy Walkera, małogłowie

Więcej o podopiecznym

Martynka urodziła się w listopadzie 1999 roku. Mieszka w małej miejscowości na Kaszubach. Zmaga się od urodzenia z zespołem Dandy-Walkera. Cierpi dodatkwo na małogłowie, ma problemy ze wzrokiem i nie mówi. Mimo to na codzień jest pogodna i uśmiechnięta choć zdarzają się gorsze dni. Potrzebuje rehabilitacji aby się rozwijać i poznawać świat.

W wieku 2 lat badanie TK wykazało obecność wady rozwojowej tylnej części czaszki w postaci niedorozwoju dolnych części robaka móżdżku i torbielowego poszerzenia zbiornika wielkiego, łączącego się z komorą IV -zespół Dandy -Walkera. Szeroki wodociąg mózgu. Nadnamiotowy układ komorowy zaznaczony, na granicy normy szerokości z wygładzeniem rogów czołowych komór bocznych. Szersze zbiorniki wokół pnia mózgu i nadsiodłowe.Nie widać zmian w strukturach mózgowia i w kościach czaszki.

W 2009 roku miała wykonany rezonans magnetyczny bez zmian.

Martynka ma małogłowie, opóźniony rozwój psychiczny, niedosłuch i problemy ze wzrokiem. Zaczęła chodzić gdy miała 2 i pól roku, ma problemy ze skupieniem uwagi, przyjmuje lek o nazwie nootropil. Obecnie uczęszcza do OREWu i jest rehabilitowana.